Mobile Labor 2014

W dniach 27-31.10 firma Zirkonzahn Poland zorganizowała szkolenia Mobile Labor w 4 miastach Polski.

Uczestnicy mieli możliwość samodzielnie zaprojektować 14-punktowy most tymczasowy na 4 implantach.
Sytuacją wyjściową był pacjent z bezzębiem, który nosił protezę akrylową. Niestety nie był on zadowolony z jej wyglądu i funkcji. Pacjent zgłosił się do stomatologa prosząc o wszczepienie implantów. Lekarz stomatolog pobrał wycisk po zdjęciu protezy oraz kolejny, po wszczepieniu implantów. Technik dentystyczny odlał modele gipsowe i okazało się, że obydwa modele różnią się od siebie znacznie.

Sytuacja znajoma?

Otóż nie jest to problem z systemem software Zirkonzahn. Rozpoczynając pracę podsystemem Archive zaznaczamy „Wax-up”, „Occlusally screw retained/ Okluzyjnie przykręcany most” i „Separate gingival scan/ Skan dziąsła”. System oprogramowania Zirkonzahn prowadzi nas krok po kroku poleceniami w języku polskim.

mobile laboratory

Skanujemy starą protezę jako wax-up oraz obydwa modele dziąsła przed i po wszczepieniu implantów. Oprogramowanie jest w stanie nałożyć skan dziąsła z implantami na skan modelu wyjściowego używając funkcji „Best fit/ Najlepsze dopasowanie”. Technik może w każdej chwili sprawdzić przekrój modeli sprawdzając różnice oraz kontrolując stopień dopasowania.

Następnym etapem jest ustalenie granicy preparacji i toru prowadzenia podczas przykręcania baz tytanowych. Opracowujemy starą protezę poprzez docięcie niepotrzebnej powierzchni. Używając wirtuanych narzędzi finalizujemy anatomię. Wygładzamy bądź dodajemy materiał w miejscu gdzie brakuje dziąsła poprzez naturalny zanik w okolicach implantów. Modelujemy dziąsło. Osadzamy wax-up automatycznie na bazach tytanowych. Używamy funcji „Match to gingiva/ dopasuj do dziąsła” zostawiając 1mm dystans do dziąsła na materiał dla stomatologa.
Dostęp do kanałów śrub został ustalony automatycznie w odpowiednim miejscu przez software.

Tak opracowaną, gotową do frezowania pracę zapisujemy w pliku STL. Pracę frezujemy w pmma w 5-cio osiowej frezarce M5 używając strategii Extra-fine i wiertła o średnicy 0,3 mm. Po zabarwieniu dziąsła praca prowizoryczna może również być używana jako praca tymczasowa. Po osadzeniu wysyłamy pracę do gabinetu dentystycznego.

W gabinecie dentystycznym bazy tytanowe są przykręcane do implantów w ustach pacjenta i następuje przymiarka pracy. Dentysta sprawdza funkcje estetyczne, fonetyczne i możliwość czyszczenia. Po sprawdzeniu strony adhezyjnej stomatolog pokrywa pracę silikonową masą wyciskową i umieszcza w ustach pacjenta.

Ostatecznie robimy odlew mistrzowski, który odzwierciedla idealną pozycję implantów i położenie dziąsła.

Kolejnym etapem będzie wybór kształtów zębów z biblioteki Zirkonzahn i dopasowanie ich wielkości i położenia do opracowanej wcześniej tymczasówki oraz wyfrezowanie gotowej pracy z cyrkonu Zirkonzahn Prettau.

Prowadzący Daniel Kuhbacher pokazał uczestnikom wiele trików systemu oraz dodatkowe funkcje takie jak: wirtualna artykulacja połączona ze zdjęciem pacjenta 2D lub 3D oraz zdjęciem RTG. Na życzenie klientów pokazywał jak projektować prace z belką, zatrzaski, zasuwy i koncepcję pracy z modułem bite split – cienkie tymczasówki i szyny zgryzowe.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne szkolenia.